Jaki klimatyzator wybrać do domu? Klimatyzacja na miarę 21 wieku
Jaki klimatyzator wybrać do domu?
Jaki klimatyzator zastosować w domu? Gdzie go zamontować? W sypialni, pokoju dziecka, salonie, kuchni, a może korytarzu? Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem? Jakiś czas temu jeden z producentów samochodowych przeprowadził kampanię pod hasłem – Różni ludzie. Różne potrzeby. Jedna perfekcyjna odpowiedź, którą oczywiście były jego auta. Czy można to odnieść do klimatyzatorów? Wskazać jednego producenta i konkretny model, który sprosta naszym oczekiwaniom… z pewnością tak byłoby najprościej, jednakże tak samo, jak ja wybrałem auto innej marki, tak różni ludzie będą interesować się różnymi klimatyzatorami. Skupmy się na ściennych klimatyzatorach typu split i multisplit. Klimatyzatory przenośne, okienne, kasetonowe czy też kanałowe zostaną omówione w kolejnym opracowaniu.
W ofercie rynkowej znajduje się szeroki wybór urządzeń do klimatyzacji, która dba o nasz komfort. Początkowo zauważamy różnice przede wszystkim cenowe, dopiero potem zwracamy uwagę na parametry dodatkowe, które wpływają na cenę klimatyzatora. Najdroższe jednostki o tej samej mocy chłodniczej są dwu, a czasem nawet trzykrotnie droższe od tych najtańszych, dostępnych na rynku. Jak się w tym odnaleźć, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu klimatyzatorów, by kupić ten który zaspokoi nasze potrzeby bez zbędnych wydatków?
Szczególnie, jeśli klimatyzator jest przeznaczony do domu i finansowany z domowego budżetu? W przeciwieństwie do montażu klimatyzatora w biurze, od tego zakupu nie odliczymy VAT i nie wliczymy go w koszty. Zastanawiając się, jaki klimatyzator wybrać do domu, rozważmy jego zakup ze względu na przeznaczenie.
Klimatyzator do sypialni
Kupując klimatyzator do sypialni podstawowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę (oczywiście oprócz prawidłowej mocy urządzenia) jest poziom ciśnienia akustycznego, czyli hałas jaki będzie generował wentylator jednostki wewnętrznej na najniższym biegu. Na rynku jest bardzo duża rozbieżność urządzeń pod względem tego parametru. Najcichsze obecnie na rynku są jednostki marki Samsung z serii Wind Free Elite o mocy chłodniczej do 3,5 kW, generują zaledwie 16 dB na najniższym biegu, są praktycznie niesłyszalne. Niewiele im ustępują jednostki LG Prestige – 17 dB. Upraszczając, możemy przyjąć , że jeśli urządzenie ma wpisane w karcie katalogowej na najniższym biegu 22 dB lub mniej to będzie ciche i komfortowe. Od 23dB do 28dB – słyszalne, akceptowalne. 29~33 – stosunkowo głośne. 34-40 dB bardzo głośne. Od 41dB do 65dB – tylko dla właścicieli hełmofonów o mocnych nerwach… Większość klimatyzatorów przenośnych ze względu na zabudowaną w sobie sprężarkę, plasuje się właśnie na ostatniej pozycji w rankingu. Dlatego absolutnie nie polecam ich do sypialni, chyba że w akcie desperacji, gdy nie można mieć nic innego. 70 dB? A to wirująca pralka…
Klimatyzator w pokoju dziecka
Nasze dzieci obejmujemy zawsze szczególną troską i opieką, chcemy by miały jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Wybierając klimatyzator dla dziecka, warto zwrócić uwagę na urządzenia, które oprócz cichej pracy będą miały wbudowany tzw. filtr plazmowy lub jonizator. Klimatyzatory z filtrem plazmowym są w stanie oczyścić powietrze z wirusów, roztoczy, bakterii i alergenów. To oznacza ulgę dla alergików wrażliwych na pyłki, przynajmniej w obrębie własnego pokoju. Zjonizowane powietrze ułatwia także lepsze dotlenienie mózgu, co w praktyce oznacza szybsze zapamiętywanie informacji w trakcie nauki. Różni producenci, stosują odmienne nazwy swojego systemu filtracji powietrza, co może wywołać lekką konsternację i zagubienie u osoby, która stara się wybrać najlepszy.
Proponuję by przyjąć, że każde z tych rozwiązań jest dobre i działa. Niezależnie czy wybierzemy system „Virus Doctor” Samsunga, czy też NANOe Panasonica bądź PURE O2 Electroluxa, dzieci będą zadowolone. Istotne jest także to, że filtry plazmowe potrafią usuwać cząsteczki smogu w okresie zimowym i są bardzo dobrą alternatywą dla przenośnych oczyszczaczy powietrza.
Klimatyzator w salonie
Dyskutując z klientami na temat ich oczekiwań odnośnie klimatyzacji w salonie słyszę często jedno z dwóch nieco skrajnych stwierdzeń:
1: „Chcę spokojnie usiąść w salonie i odpocząć po pracy, a teraz nie da się nawet oddychać, bajery mnie nie interesują”
2: „Włożyłem dużo serca w to, by dom wyglądał pięknie. Cenię sobie nowoczesne rozwiązania i atrakcyjny design. To się musi dobrze prezentować!”
Idąc tym tropem w pierwszym przypadku skupiamy się przede wszystkim na rozsądnym połączeniu dwóch aspektów czyli wysokiej jakości i przystępnej ceny. Mniejsze znaczenie ma marka urządzenia, czy np. klasa energetyczna, istotny jest okres gwarancji, który wynosi od 2 do 10 lat i pewność, że nawet w przypadku ewentualnych kłopotów z klimatyzatorem, będziemy mieli dostęp do jego części zamiennych u producenta, a także wsparcie ze strony solidnej firmy instalacyjnej. Z marek, które można polecić w tym segmencie znajdują się: Kaisai, MDV, Gree, Midea i Sinclair. Oczywiście można także wybrać tanią linie urządzeń bardziej rozpoznawalnych producentów, jednak z moich subiektywnych porównań wynika, że dysponując ograniczonym budżetem, korzystniej jest wybrać wyższą serię klimatyzatorów chińskiego producenta, aniżeli niższą serię producentów koreańskich lub japońskich. Zyskujemy wówczas bardziej zaawansowane urządzenie, za porównywalną kwotę.
Sytuacja ulega diametralnej zmianie gdy decydujemy się na najwyższe serie klimatyzatorów takich producentów jak Samsung ( Wind Free Elite, Avant ), LG (Artcool), Panasonic (Etherea), Toshiba (DAISEKAI) , Daikin (Emura) czy Mitsubishi LN (DIAMOND). Wybierając te serie, mamy pewność, że wszystkie podzespoły i praca klimatyzatorów będzie na najwyższym poziomie. Ujmując obrazowo to jak przesiadka z Opla czy Volkswagena do Bentley ‘a czy Maseratti. Wybierajac klimatyzator do salonu warto wybrać model z możliwością sterowania poprzez kartę wi-fi. Posiadajać darmową aplikację producenta w telefonie możemy sterować klimatyzatorem spoza domu, np. wychodząc z pracy uruchamiamy klimatyzator i po wejściu do salonu nie stykamy się ze ścianą gorąca, a jednocześnie klimatyzator nie zużywa energii pracując gdy nas nie ma.
Klimatyzator w kuchni
Wiele rodzin to w kuchni spędza razem więcej czasu niż w salonie. Każdy miłośnik gotowania latem doceni posiadanie klimatyzatora w kuchni. Klimatyzator niweluje wysokie temperatury i nadmiar wilgoci powstającej w trakcie przygotowywania potraw, a także przykre zapachy, wspomagając okap. Warto zwrócić uwagę na modele, w których łatwo można wyczyścić filtry przeciwpyłkowe. Nie musimy się skupiać na cichych modelach bo szum związany z gotowaniem i tak go zagłuszy. Istotne, aby nie brakowało mu mocy chłodniczej.
Klimatyzator w korytarzu
Często spotykam się z pytaniem o montaż klimatyzatora w korytarzu, tak by chłód rozchodził się do przylegających pokoi. To czy montaż taki ma sens, zależne jest od podstawowego aspektu jakim jest kubatura korytarza. Im kubatura jest większa tym rozwiązanie takie lepiej się sprawdza. W przypadku małych, ciasnych korytarzy, klimatyzator błyskawicznie wychładza powietrze, czujniki sygnalizują, że zadany cel został osiągnięty i układ inwerterowy zmniejsza moc klimatyzatora do minimum. Każdorazowo warto zaprosić przedstawiciela firmy klimatyzacyjnej by określił czy w danym przypadku rozwiązanie to spełni nasze oczekiwania. Pewną niedogodnością jest też fakt, że musimy mieć cały czas otwarte drzwi w poszczególnych pokojach.
Klimatyzator na balkonie
Mieszkania w blokach zwykle mocno się nagrzewają. Ograniczona ilość miejsca wymusza montaż agregatu klimatyzatora na balkonie. Z technicznego punktu widzenia agregat na balkonie może być zamontowany na jednej z wybranych ścian ( wysoko lub nisko), może być postawiony na podłodze balkonu, a czasem nawet poza obrębem balkonu. Z prawnego punktu widzenia balkon jest naszą własnością i nie są konieczne zgody ze strony zarządcy budynku, wspólnoty czy też sąsiadów, tak samo jak nie pytamy się nikogo o zgodę w kwestii tego jakiego koloru doniczki będziemy mieć na oknie. W praktyce wspólnoty nadużywają swoich uprawnień i oczekują, że inwestor wystąpi o zgodę na montaż klimatyzatora. Dla świętego spokoju można to zrobić, czasem przez zarządcę budynku może być wymagana zgoda sąsiadów. Oferowane przez nas klimatyzatory są wyposażone w agregaty, które pracują cicho i nie stanowią problemu dla sąsiadujących rodzin.
A ile to wszystko kosztuje?
Klimatyzacją w domach prywatnych może pochwalić się niecałe 3% mieszkańców Polski. Decydując sie na zakup klimatyzatora trafiamy wiec do stosunkowo elitarnego grona. Nie mniej ceny urządzeń w ostatnich latach znacząco spadły i są w wielu przypadkach, w zakresie naszych możliwości finansowych.
Na rynku najtańsze klimatyzatory o mocy 2,5 kW wraz z montażem można zakupić już od 2500 pln brutto, niestety ich jakość pozostawia nieco do życzenia. 3500 pln brutto kosztuje sprzęt, który bez fajerwerków będzie nam służył przez długi okres. Wydając od 4 do 5 tyś mamy sprzęt ze średnio wyższej półki. Najnowocześniejsze klimatyzatory, które pracują super cicho, maja długi okres gwarancji i nowoczesne systemy filtracji to wydatek na poziomie od 5,5 do 7,5 tyś pln. W kwestii kosztów eksploatacyjnych musimy się liczyć z wydatkiem na poziomie 60-80 pln za miesięczny okres pracy klimatyzatora. Ostatnim wydatkiem są koszty okresowych przeglądów serwisowych, koniecznych do prawidłowej pracy klimatyzatora. Koszt przeglądu klimatyzatora to kwota ok 150 pln plus koszt dojazdu.
Na postawione w tytule pytanie „jaki klimatyzator wybrać do domu?” uwzględniając dostępny budżet i przeznaczenie klimatyzatora, nowości rynkowe, zawsze pomocą będą służyć doradcy handlowi. Wystarczy zadzwonić i zapytać lub umówić się na darmową wizję lokalną.
Jesli na pytanie jaki klimatyzator zastosować w domu, sam potrafisz udzielić odpowiedzi, to po prostu nam powiedz, a my dostarczymy i zamontujemy Twój wymarzony model.
Jesli jeszcze nie wiesz jaki klimatyzator wybrać do domu domu, możesz też przejrzeć katalogi z klimatyzatorami, które się znajdują w naszej ofercie klikając tu
Jeżeli powyższy tekst wniósł dla Ciebie jakąś ciekawą informację. Podziel się nim ze znajomymi na facebooku. Może im też się ta wiedza przyda w upalne dni. Będzie to dla mnie nagroda za czas, który poświęciłem na jego napisanie. Dowiedz się więcej o naszej ofercie tu. Pozdrawiam, Bogdan Mądrzycki